NICORETTE® - For every cigarette there's a NICORETTE® - Print Logo

Mīti par nikotīnu

Ir labi zināms, ka smēķēšana nodara ļaunumu veselībai. Bet cik liela nozīme tabakas atkarībā ir nikotīnam, un vai tas patiešām ir visbīstamākā cigaretes sastāvdaļa?

Uzziniet dažus mītus par nikotīnu un salīdziniet tos ar faktiem.

Mīts: nikotīns ir kancerogēna viela

Fakts: nav pierādīts, ka nikotīns izraisītu vēža attīstību. Cigaretes dūmos bez nikotīna ir vairāk nekā 4000 dažādu ķīmisku savienojumu, no kuriem daudzi ir zināmi kā vēža izraisītāji. Galvenokārt cēlonis plaušu un citu vēža šūnu attīstībai ir policikliskie aromātiskie ūdeņraži un nitrozamīni. Nikotīna aizstājēj terapijas izmantošana smēķēšanas atmešanai rada ievērojami mazākus riskus nekā smēķēšana.

Mīts: nikotīns ir cēlonis smēķēšanas izraisītajām slimībām.

Fakts: ir labi zināms, ka smēķēšana var izraisīt saslimšanu ar vēzi, hroniskas plaušu, sirds un citas slimības. Kaitējumu veselībai nodara milzīgais skaits toksīnu, kas atrodams cigarešu dūmos, nevis nikotīna klātbūtne. Citiem vārdiem sakot, atbildīga par lielāko daļu smēķēšanas izraisīto slimību ir piegādes sistēma, nevis viela, no kuras rodas atkarība.

Mīts: nikotīns izraisa ar smēķēšanu saistītas veselības blakusparādības.

Fakts: pati svarīgākā nikotīna izraisītā blakusparādība ir atkarība, kas pastiprina tabakas lietošanu. Tā kā daudzi smēķētāji ir nikotīna atkarīgi, viņi turpina smēķēt un pakļaut sevi cigaretēs esošo toksīnu iedarbībai. Galvenais cēlonis lielākajai daļai smēķēšanas izraisītu veselības blakusparādību ir ķīmiskie savienojumi, kas atrodami cigaretēs, nevis nikotīns.

Mīts: nikotīns uz pirkstiem un zobiem atstāj dzeltenas nogulsnes.

Fakts: zobus un pirkstus dzeltenīgi brūnus iekrāso darva, nevis nikotīns, kas ir cigaretēs.

Mīts: NAT ir daudz kaitīgāka par smēķēšanu, jo nikotīns rada atkarību.

Fakts: nikotīns ir viela, kas rada atkarību. Smēķējot, tas nonāk plaušās, strauji uzsūcas asinīs un apmēram 10 sekunžu laikā tiek nogādāts smadzenēs. Šajā brīdi smēķētāji piedzīvo tā saukto „nikotīna sitienu”. Tā rezultātā smadzenes sāk izstrādāt dopamīnu, jeb vielu, kas nosaka emocijas un baudas sajūtas. Smadzenes ļoti ātri pierod un sāk gaidīt, kad tām tiks piegādātas regulāras nikotīna devas. Ja piegāde kavējas, smadzenes izjūt spēcīgu vēlmi pēc tā. Faktori, ka nikotīns tiek uzņemts noteiktās devās un strauji nonāk smadzenēs, nosaka tā raksturu – rada atkarību. Salīdzinājumā ar smēķēšanu, NAT smadzenēm piegādā mazākas nikotīna devas daudz lēnākā, kontrolētā veidā, un īsā laika periodā tās vēl tiek samazinātas. 

Mīts: NAT ir tik pat kaitīga kā smēķēšana

Fakts: priekšrocības, ko sniedz NAT, palīdzot atmest smēķēšanu, ir daudz ievērojamākas par smēķēšanas radītajiem riskiem. Nikotīns, kas tiek izmantots NAT ir ražots ar pārbaudītām farmaceitiskām metodēm, bet nikotīna klātbūtne cigaretēs nav pārbaudīta. Cigaretēs salīdzinājumā ar NAT ir vairāk nekā 4000 dažādu ķīmisku savienojumu, un tieši tie, nevis nikotīns, ir cēlonis lielākajai daļai veselības problēmu. 

Mīts: NAT vienkārši aizstāj vienu atkarību ar otru.

Fakts: ir pierādīts, ka atkarības risks, ko rada farmaceitiskais nikotīns, ir ļoti zems salīdzinājumā ar atkarības risku, ko rada nikotīns tabakas produktos. Salīdzinājumā ar smēķēšanu, NAT kaitējums veselībai ir ļoti minimāls. Iespēja izmanot NAT un šobrīd pieejamos nikotīna produktus citiem mērķiem nekā tikai smēķēšanas atmešanai ir ļoti minimāla.

Mīts: NAT palielina ķermeņa svaru

Fakts: cigaretēs ir nikotīns, kas darbojas kā stimulējošs līdzeklis. Lielākajai daļai smēķētāju, pārtraucot smēķēt, nedaudz pieaug svars. NAT darbojas atbrīvojot nikotīnu (mazākā daudzumā kā cigaretes) un ir pierādīts, ka daži NAT veidi smēķēšanas atmešanas laikā spēj kontrolēt svara pieaugumu. 

Mīts: nikotīns ir mākslīgi rādīta viela.

Fakts: nikotīns ir dabīgas izcelsmes viela, kas iegūta no tabakas (Nicotiana) auga. Lielākā daļa nikotīna ir cēlusies no Nicotiana tobacum, bet pasaulē ir zināmas vēl 66 citas augu sugas, kurās ir šī viela. Nikotīns pieder pie ķīmisko savienojumu grupas, ko sauc par alkaloīdiem.